Nasilje nad ženama je pojava koja oduvijek egzistira, ali se posljednjih par desetljeća o tome priča jasnije i glasnije. Moderan način života izlaže ženu riziku od nasilja na svakom mjestu: u kući, u školi, na poslu, u državnim institucijama, na ulici, te na svakom drugom mjestu. Svake godine raste broj ubijenih žena, najčešće od strane partnera. Isto tako, i svaki vid nasilja: psihološko, emocionalno, financijsko, fizičko…
Međutim, žene s invaliditetom su u povećanom riziku od nasilja zbog više čimbenika, ali se o tome manje zna i manje priča. Naime, žene s invaliditetom često su ovisne o drugim ukućanima ili institucijama, kako zbog težine invaliditeta, tako i zbog ekonomskih prilika, ili zbog nepristupačnog prostora. Tako ovisne, i gotovo nikada same, nisu u mogućnosti popričati s nekim o nasilju koje trpe i prijaviti nasilnika. Također, skloništa za žrtve nasilja su većinom nepristupačni, pa ne bi imale ni gdje smjestiti se. Često su nezaposlene, s minimalnim primanjima i socijalnim davanjima. Zbog toga se nasilje nad ženama s invaliditetom manje prijavljuje i manje se o njemu priča.
Drage žene s invaliditetom, znajte da niste same, i da imate pravo na dostojanstvo i integritet. Pomoć ne znači i pravo da vas neko zloupotrebljava na bilo koji način.
SOS TELEFON ZA ŽENE S INVALIDITETOM ŽRTVE NASILJA: 0800 300 200