Invalidski se status zasad ne priznaje uzajamno među državama članicama EU-a. To može stvarati poteškoće osobama s invaliditetom kad putuju unutar EU-a.
U suradnji s osobama s invaliditetom i njihovim predstavnicima Europska komisija testirala je iskaznicu EU-a za osobe s invaliditetom.
U osam se zemalja već koristi iskaznica EU-a za osobe s invaliditetom – dobrovoljni sustav uzajamnog priznavanja invaliditeta i nekih povezanih povlastica.
Ta iskaznica osobama s invaliditetom omogućuje ravnopravan pristup povlasticama izvan matične države, osobito u području kulture, zabave, sporta i prijevoza.
Na temelju tog pozitivnog iskustva Komisija će do kraja 2023. predložiti iskaznicu EU-a za osobe s invaliditetom koja bi se primjenjivala u svim zemljama EU-a.
Ta će iskaznica osobama s invaliditetom olakšati dobivanje odgovarajuće potpore prilikom putovanja ili preseljenja u drugu zemlju u Europskoj uniji.
Zemlje sudionice pilot-projekta
Pilot-projekt korištenja iskaznice pokrenut je u veljači 2016. u osam zemalja EU-a:
Iskaznicom se ne mijenjaju nacionalni kriteriji prihvatljivosti ni nacionalna pravila. Države članice i dalje odlučuju tko u skladu s nacionalnom definicijom invaliditeta ima pravo na iskaznicu te odlučuju o postupku njezina izdavanja.
Evaluacija
U razdoblju 2019. – 2020. Europska komisija provela je evaluaciju pilot-projekta. Evaluacijska studija potvrdila je da kartica ima dodanu vrijednost EU-a jer omogućuje uzajamno priznavanje invaliditeta među državama članicama, što ne bi bilo moguće bez intervencije na razini EU-a. U studiji je zaključeno i da su troškovi provedbe po nositelju iskaznice niski.
Iskaznica pomaže u ispunjavanju glavnih potreba osoba s invaliditetom u obuhvaćenim sektorima, zbog čega je potražnja za njome među osobama s invaliditetom sve veća.
Evaluacijska studija objavljena je na internetu 2021.
Daljnje mjere
U EU-ovoj Strategiji o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. najavljeno je da će Komisija do kraja 2023. predložiti uvođenje iskaznice EU-a za osobe s invaliditetom, s ciljem da ta iskaznica bude priznata u svim državama članicama. Prijedlog će se temeljiti na iskustvu iz tekućeg pilot-projekta za iskaznicu EU-a za osobe s invaliditetom, koji se provodi u osam država članica, i na europskoj parkirnoj karti za osobe s invaliditetom.
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1139&langId=hr