Povijest Međunarodnog dana osoba s invaliditetom potječe iz davne 1956. godine:
Dana 8. kolovoza 1956. godine u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo je požar na dubini od 975 metara u kojem su stradala 262 rudara. Razlozi nesreće bili su zastarjela oprema i slaba osposobljenost za rad osoblja, nakon čega su uvedeni postroženi sigurnosni propisi. Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena.
U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Do 1992. godine taj se Dan obilježavao 21. ožujka, a za cilj je imao postizanje boljeg razumijevanja problema invaliditeta u široj društvenoj zajednici te ostvarenja svih prava koje osobe s invaliditetom imaju, kao i njihove potpune uključenosti u društvo u kojem žive.
Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda, donesenom u listopadu 1992. godine, kao Međunarodni dana osoba s invaliditetom proglašen je 3. prosinca. Komisija za ljudska prava Ujedinjenih naroda pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.
Izvor: Udruga invalida rada grada Zagreba
Brojke UN-a govore da više od milijardu ljudi u svijetu ima neki oblik invaliditeta, a više od 100 milijuna osoba s invaliditetom su djeca. Što se Hrvatske tiče, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz ožujka ove godine, u našoj zemlji živi više od pola milijuna osoba s invaliditetom. Oni čine oko 12% ukupnog stanovništva.
Prigodom Dana osoba s invaliditetom objavljujemo i nekoliko radova naše djece, pismo tete Sanje s uspjesima osoba s invaliditetom u sportu i pismo tete Jovanke.
Sve radove koji naknadno stignu isto ćemo objaviti.
Hvala svima na trudu i želim Vam da ugodno provedete Dan osoba s invaliditetom i sve ostale dane i godine.
OSOBE S INVALIDITETOM U SPORTU I PISMO TETE JOVANKE – Mi u sportu