Projekt Zadovoljni UP.02.1.1.05.0120 – u sklopu programa zapošljavanja žena „Zaželi“ UP.02.1.1.05
Kao posljednja aktivnost projekta Zadovoljni danas je održana završna konferencija kako bi predstavili rezultate projekta. Aktivnost je održana u skladu sa svim epidemiološkim mjerama uslijed pandemije korona virusom.
Nositelj projekta: Udruga osoba s invaliditetom „Sveti Bartolomej“
Partner na projektu: Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Šibenik, Centar za socijalnu skrb Knin, Udruga matice umirovljenika grada Knina
Projekt financira: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (4.104.500,80 HRK)
Predviđeno trajanje projekta: 24 mjeseca
Ciljevi projekta:
- Omogućiti zapošljavanje ženama pripadnicama ranjivih skupina s područja grada Knina i okolice kroz programe zapošljavanja u lokalnoj zajednici, što će ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizike od siromaštva te potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika.
- Osnažiti radni potencijal i povećati konkurentnost na tržištu rada žena iz ciljane skupine kroz osposobljavanje za njegovateljice i osposobljavanje za gerontodomaćicu
Ciljana skupina: Nezaposlene žene, s prednošću onih koje se dugotrajno nezaposlene (25 osoba)
Krajnji korisnici :
- Starije i nemoćne osobe kojima će se pružati usluge (125 osoba)
- Starije i nemoćne osobe s invaliditetom kojima će se pružati usluge (15 osoba)
Sažetak projekta:
Projektom „Zadovoljni“ u trajanju od 30 mjeseci zaposlene su žene pripadnice ciljane skupine na period od 24 mjeseca, za pružanje usluge potpore i podrške starijim i nemoćnim osobama (krajnjim korisnicima) s područja grada Knina i okolice. Provođenjem osposobljavanja žena pripadnica ciljane skupine povećala se njihova konkurentnost na tržištu rada što će olakšati proces pronalaska zaposlenja po završetku projekta.
Ciljana skupina projekta i krajnji korisnici
Aktivnosti ovoga projekta imaju snažan utjecaj na poboljšanje kvalitete života krajnjih korisnika, a to su stari i nemoćni ljudi u lokalnoj sredini tj. u području pod ingerencijom grada Knina i okolice, koje pripada u drugu skupinu područja posebne državne skrbi. Ovaj prostor ima niski indeks razvijenosti te je dislociran i slabo prometno povezan sa sjedištem Županije. Pružanje pomoći i podrške osobama koje ovdje žive omogućuje ostanak u vlastitim domovima toj ugroženoj skupini. Također, sprječava se prerana institucionalizacija te se mijenja njihov dosadašnji način života, smanjuje se zanemarenost, usamljenost, izolacija te socijalna isključenost. Predviđeni broj krajnjih korisnika je ostvaren, pa i premašen. U projekt su uključena 163 krajnja korisnika, od kojih je 102 ženskog spola.
Ciljana skupina obuhvaćena ovim projektom odnosi se na nezaposlene žene s nižom razinom obrazovanja, koje su bile prijavljene u evidenciju HZZ-a. Kroz projektne aktivnosti omogućio im se kontinuirani rad u periodu od 24 mjeseca, ali i prilika za dodatnim osposobljavanjem, kojim se povećavaju njihove šanse za zaposlenjem po završetku projekta jer postaju konkurentnije na tržištu rada. Na POU Knin je osposobljeno ukupno 25 žena, čime je ostvaren planirani broj. Od toga je za njegovateljicu osposobljeno 6 osoba, za gerontodomaćicu 11, a za operaterku na računalu 8.
Evaluacija projektnih aktivnosti
Korisnici izražavaju zadovoljstvo provedenim projektnim aktivnostima. Čak 82% ih je zadovoljno/vrlo zadovoljno kvalitetom njihove izvedbe.
Od pruženih usluga korisnicima je od najveće pomoći bilo:
- Druženje i socijalizacija (za njih 4%)
- Obavljanje kućanskih poslova (za njih 26%)
- Pomoć pri obavljanju osobne higijene (za njih 4%)
- Kupovina i dopremanje namirnica (za njih 6%)
- Pratnja pri obavljanju poslova izvan doma (za njih 4%)
- Sve navedeno (za njih 54%)
Iz navedenoga je vidljivo da je usluga koja se korisnicima nudi zapravo cjeloviti paket koji obuhvaća više aspekata pomoći, što prikazani rezultati zorno predočavaju.
Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Udruge osoba s invaliditetom „Sveti Bartolomej“