Dana 25. svibnja 2020., održan je sastanak predstavnika osoba s invaliditetom i izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, ministrice za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sa suradnicama te državnih tajnika Majde Burić i Dragana Jelića. Na sastanku je sudjelovala pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak, zamjenica pravobraniteljice Mira Pekeč-Knežević, saborska zastupnica Ljubica Lukačić te predstavnici Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih, Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, Saveza društava distrofičara Hrvatske, Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba „Dodir“, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom, Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, Hrvatskog saveza udruga invalida rada, Hrvatskog saveza udruga za osobe s intelektualnim teškoćama, Saveza udruga za autizam Hrvatske te Saveza civilnih invalida rata Hrvatske.
Zbog nezadovoljstva statusom i položajem osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, predstavnici Saveza osoba s invaliditetom inicirali su sastanak na slijedeće teme:
– Donošenje Odluke o povratu prenamijenjenih sredstava Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u razumnom roku, nakon čega treba promišljeno unaprijediti relevantne mehanizme i razinu potpore za osobe s invaliditetom. Također je istaknut zahtjev da se prenamijenjena sredstva usmjere na očuvanje radnih mjesta i zapošljavanje osoba s invaliditetom kroz mjere HZZZ- a koje su privremeno obustavljene (samozapošljavanje, sufinanciranje zapošljavanja osoba s invaliditetom i javni rad);
– Hitno ukidanje naputka Ministarstva financija koje se odnosi na postupanje s isplatama utrošenih i odobrenih sredstava te ponovno uvođenje procedura sukladno Ugovoru o
dodjeli bespovratnih sredstava i zakonskim rokovima postupanja koje se nužno treba poštovati;
– Dijalog i transparentno donošenje odluka o raspodjeli lutrijskih sredstava bez neopravdanog smanjenja sredstava udrugama osoba s invaliditetom;
– Donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku i Zakona o osobnoj asistenciji;
– Rješavanje pitanja sustavnog financiranja udruga osoba s invaliditetom kao reprezentativnih udruga od posebnog značenja za RH, osobito u dijelu trenutnog osiguranja financiranja od lokalne odnosno regionalne samouprave.
Nakon uvodnih riječi predstavnika Ministarstava i saborske zastupnice, dana je riječ pravobraniteljici Anki Slonjšak koja je ostala pri ranije iskazanom mišljenju, a vezano uz prenamjenu sredstava novčanih naknada koje su poslodavci uplatili jer nisu ispunili obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Naime, argument Ministarstva rada i mirovinskoga sustava da su prenamijenjena neutrošena sredstva i namjenska sredstva te da im je u ovom slučaju bila svrha očuvanje radnih mjesta, samo po sebi nameće pitanje zašto onda do sada prikupljena namjenska sredstva u navedenom značajnom iznosu nisu bila prije i očito neće biti niti sada utrošena u svrhu u koju su i namijenjena, a to je povećanje zapošljavanja osoba s invaliditetom, a što je prethodno bilo određeno i planirano brojnim strateškim dokumentima, kao i propisano zakonskim i podzakonskim propisima. Svjesni smo izvanrednih okolnosti u kojima živimo, međutim opravdano se nameće pitanje da li se tim sredstva moglo ranije omogućiti i potaknuti daljnje i veće zapošljavanje osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu, osiguravajući vlastitu egzistenciju, ulažući u razvoj zajednice, ali što nije nevažno – nisu ovisni o socijalnim naknadama te je opravdano zapitati se – nije li društvo moglo bolje i mudrije koristiti njihove preostale radne sposobnosti i njihov neiskorišteni potencijal?
Kontinuirano se naglašava da neće biti narušena prava osoba s invaliditetom i da sredstva koja su na raspolaganju su dovoljna za podmirivanje obveza, ali što je s unapređenjem i proširivanjem poticaja poput, omogućavanja nepunog radnog vremena, osiguravanja prijevoza, adekvatne podrške osobama s invaliditetom? Kako unaprijediti sustav profesionalne rehabilitacije ako se raspolaže sa sredstvima koja su dovoljna za podmirivanje trenutnih obveza?
Osobe s invaliditetom se najteže zapošljavaju, a ujedno su prve kojima se otkazuju ugovori o radu. Sredstva je trebalo usmjeriti pravovremeno za razvoj programa aktivnosti i mjera kojima bi se jačali kapaciteti i širio opseg profesionalne rehabilitacije, a s ciljem većeg zapošljavanja osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada, ali i za uvođenje novih poticaja za kojima se itekako ukazala potreba.
Zaključno, ne možemo biti zadovoljni takvom odlukom jer to može biti uvod u praksu da će se kad god se procijeni neka nužna potreba (npr. u slučaju klimatskih promjena, narušavanju okoliša i svega onoga što je navedeno u čl.8. Zakona o izmjenama i dopunama zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom iz ožujka 2020.), jednostavno „zagrabiti“ u taj nedovoljno iskorišteni bazen, dok s druge strane imamo razmjerno mali broj zaposlenih osoba s invaliditetom (njih ukupno oko 11.000 u odnosu na više od 200.000 osoba s invaliditetom u radno aktivnoj dobi). Mišljenja smo da, ako je u situaciji ugroze opstanka radnih mjesta bilo nužno donijeti ovakvu odluku, valjalo je zakonom jasno ograničiti rok u kojemu je dopušteno takvo raspolaganje sredstvima, odnosno trebalo ju je definirati kao jednokratnu posudbu na određeni vremenski rok s jasno definiranim kriterijima o namjeni tih sredstava i ono što je osobito važno, znati koliki bi udio bio očuvanih radnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Osim navedenog, na sastanku je pravobraniteljica prokomentirala i rad udruga, odnosno organizacija koje su postali pružatelji usluga te naglasila njihovu važnost i opstojnost s obzirom na to da mnoge od njih su jedini pružatelji prioritetnih usluga u pojedinim lokalnim sredinama. Nužan je njihov kontinuitet i da su dugoročno sigurni kako osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju ne bi bili uskraćeni za usluge koje im život znače.
Pravobraniteljica je također istaknula suradnju s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku tijekom pandemije, a posebice na samom početku pandemije kada su donesene određene preporuke kako bi se spriječilo širenje koronavirusa, a što je i Ministarstvo uvažilo.
Radilo se o nizu pojedinačnih preporuka, ali i općim preporukama koje se nalaze na web stranici Pravobranitelja za osobe s invaliditetom: https://posi.hr/koronavirus/
IZVOR – MDOMSP
Ministrica izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković zajedno s državnim tajnicima Ministarstva rada i mirovinskog sustava Majdom Burić i Draganom Jelićem i pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak održala je radni sastanak s predstavnicima osoba s invaliditetom u prostorijama Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Na sastanku su uz ministricu Bedeković sudjelovale pomoćnica Nada Zrinušić i savjetnica Zvjezdana Bogdanović te predstavnici 8. Centra znanja u ime Pokreta osoba s invaliditetom RH, Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih, Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, Saveza društava distrofičara Hrvatske, Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba „Dodir“, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom, Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize, Hrvatskog saveza udruga invalida rada, Hrvatskog saveza udruga za osobe s intelektualnim teškoćama, Saveza udruga za autizam Hrvatske te Saveza civilnih invalida rata Hrvatske.
Konstruktivnom raspravom s predstavnicima udruga postignut je konsezus mišljenja o prenamjeni sredstava iz Fonda novčanih naknada zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom jer to neće utjecati na zaštitu i prava osoba s invaliditetom koje će i dalje biti u fokusu djelovanja Vlade Republike Hrvatske.
Nakon što su na sastanku otvoreno porazgovarali o problemima s kojima su se susreli svi građani RH u ovim izvanrednim uvjetima izazvanima epidemijom koronavirusa predstavnici udruga osoba s invaliditetom pozitivno su komentirali ovu prenamjenu kao prihvatljivo rješenje.
Prenamjena sredstava neće utjecati na zaštitu i prava osoba s invaliditetom
Odluka o namjeni korištenja sredstava novčane naknade zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom donesena je kako bi se umanjili negativni efekti izvanredne situacije uzrokovane epidemijom koronavirusa i održala stabilnost poslovanja gospodarskih subjekata.
Iz tog razloga, Odlukom je utvrđeno da se sredstva novčane naknade mogu koristiti u svrhu očuvanja 600,000 radnih mjesta i zadržavanja radnika u zaposlenosti, uključujući i osoba s invaliditetom.
Na sastanku je istaknuto kako su u mandatu ove Vlade izdvojena značajna sredstva u ukupnom iznosu od 358 milijuna kuna za zapošljavanje osoba s invaliditetom u HZZ – 95 mil. kn, ZOSI – 263 mil. kn).
U mjere aktivne politike zapošljavanja koje provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) uključeno je 4.700 osoba s invaliditetom za što je isplaćeno više od 95 milijuna kuna. Uz potpore za zapošljavanje, mjere obrazovanja i osposobljavanja, osobe s invaliditetom uključuju se i u mjeru javni rad.
Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) isplatio je 263 milijuna kuna poticaja za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Poticajima se subvencionira plaća osoba s invaliditetom, troškovi obrazovanja, kao i prilagodba radnih mjesta i uvjeta rada. Svake godine dodjeljuju se i dodatna sredstva za zapošljavanje osoba s invaliditetom putem javnih natječaja. Ta su sredstva namijenjena za otvaranje novih radnih mjesta za osobe s invaliditetom kako na otvorenom tržištu, tako i u integrativnim i zaštitnim radionicama.
Resorna ministarstva kontinuirano održavaju partnerske odnose s predstavnicima udruga invalida kao i sa pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak nastojeći oko svih otvorenih pitanja pronaći zajednička rješenja što je učinjeno i na ovom sastanku.
Nastavlja se kontinuitet pružanja usluga
Prijave pristigle na Natječaj za financiranje trogodišnjih programa za razdoblje 2020. do 2023. „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge“ upravo se obrađuju, a njihova ukupna vrijednosti je 33,37 milijuna kuna za prvu godinu provedbe.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku će u najkraćem roku objaviti privremenu listu odabranih projektnih prijedloga i obavijestiti prijavitelje o njihovom statusu pisanim putem.
Početak provedbe odabranih projekata može započeti od 1. lipnja 2020. godine te time neće biti narušen kontinuitet pružanja usluga.
Intenzivno se nastavlja i proces obrade projektnih prijedloga zaprimljenih na natječaj za dodjelu jednokratnih financijskih podrški udrugama za 2020. u vrijednosti od 5 milijuna kuna.
Zajedno s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku razmotrit će načine pojednostavljenja prijave i provedbe projekata, kako bi se osiguralo kontinuirano i kvalitetno pružanje socijalnih usluga osobama s invaliditetom i ostalim korisničkim skupinama.
Nastavak sustavne komunikacije i međuresorne suradnje između Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva omogućit će učinkovitu zaštitu osoba s invaliditetom, njihova prava, zapošljavanje i punopravnu integraciju u zajednicu.
Prema dogovoru svih saveza uključenih u 8. Centar znanja, a povodom dopisa koje su savezi uputili svim nadležnim institucijama, pod nazivom “Nezadovoljstvo statusom i položajem osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj”, u Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike danas se održao sastanak s ministricom Vesnom Bedeković (MDOMSP) te državnim tajnikom Draganom Jelićem i državnom tajnicom Majdom Burić, oboje uime Ministarstva rada i mirovinskog sustava (MRMS). Prisutne su bile i Pravobraniteljica za OSI Anka Slonjšak i saborska zastuopnica Ljubica Lukačić. Na sastanku su sudjelovali predsjednici saveza iz 8. Centra znanja pa tako i Predsjednica HSUTI Jozefina Kranjčec.
Sastanak je otvorila ministrica Bedeković, koja je predsjednicima saveza prezentirala mnogo statističkih podataka,
Primjerice, da je za tuđu pomoć i njegu ova Vlada uvećala sredstva za 36%,
– Da je iznos za isplatu osobnih invalidnina povećan za 47%
– Za isplatu naknada roditeljima njegovateljima za 34%
Za projekte i programe udruga povećana su sredstva za 59%., itd.
U 2020. godini, za udruge OSI, ukupno je izdvojena 1 milijarda i 500 milijuna.
Od strane državne tajnice Majde Burić, obavješteni smo o Odluci Vlade RH da se 450 milijuna od ZOSI-a isplati poslodavcima radi očuvanja radnih mjesta (oko 600.000 zaposlenih). Na računu ZOSI ostalo je oko 200 miljuna kn koje će biti potrošene za zapošljavanje OSI i onima koji će zapošljavati OSI.
Dana 20.3.2020., zbog Corona virusa, Vlada je donijela i novi zakon kojim se stopa od 30% minimalnog osobnog dohotka radi nezapošljavanja OSI (penali) smanjuje na 20%. Osim nekih djelatnosti kao što su tekstil, koža i obuća koji su trajno te obveze oslobođeni. Ministrica je objasnila zašto u ovom mandatu nije donesen novi Zakon o socijalnoj skrbi i Zakon o inkluzivnom dodatku.
Kod donošenja Zakona da bi isti stupio snagu, potrebno je osigurati financijska sredstva, radi provedbe predloženog zakona. Nakon oporavka gospodarstva uzrokovanog Corona virusom bit će stvoreni preduvjeti za donošenje navedenih zakona.
Obavijestila nas je da ako udruge neće imati dovoljno sredstava po pojedinim projektima, mogu smanjiti vrijeme provedbe.
Državni tajnik Dragan Jelić tvrdi da nije istina da ćemo dobiti samo 50% avansa za sve ESF projekte te da ćemo sva preostala neuplaćena sredstva povući po predanim ZNSovima.
Projekt “Osobni asistenti faza 3” bit će raspisan za desetak dana, a iza toga slijede dva natječaja financirana iz ESF-a na koje će udruge moći prijaviti svoje prijedloge. Obavijestio nas je da se su predviđena znantno veća sredstva od ranije prezentiranih – za udruge OSI.
Saborska zastupnica Lukačić žali što je došlo do prosvjednog pisma i objašnjava da je 450 milijuna utrošeno i za očuvanje radnih mjesta poslodavcima koji su i uplaćivali ta sredstva (penale) te koji će i dalje zapošljavati OSI ili plaćati penale zbog nezapošljavanja.
Pravobraniteljica Anka Slonjšak vezano za pandemiju, zahvaljuje MDOMSP na suradnji koja je bila na nivou, iako su zaštitna sredstva stigla sa zakašnjenjem, udruge su pružale neophodne usluge korisnicima. Što se tiče 450 milijuna, pravobraniteljica smatra da se ZOSI trebao više angažirati i ta sredstva na vrijeme upotrijebiti za prijevoz osoba s invaliditetom do radnih mjesta ili financiranje nekih plaća OSI. Smatra da je ZOSI prespor u unapređenju zapošljavanja OSI. Usluge koje pružaju udruge ne smiju biti upitne i treba osigurati kontinuirano financiranje udruga. Pravobraniteljica moli da se OSI ne koristi u predizbornoj kampanji!
Marica Mirić navodi kako savezi imaju neugodnosti zbog nesigurnosti udruga članica i smatra da se nikakve odluke ne bi trebale donositi bez dogovora sa savezima, “Ništa o nama bez nas”.
Na sastanku su se gotovo svi javili za riječ, a govornici su tražili kontinuirano financiranje udruga, redovito rješavanje ZNS-ova i privremenu listu odobrenih trogodišnjim programa do 31.05.2020.