Naša udruga s ponosom nosi ime Svetog Bartolomeja
Dana 24. kolovoza crkva slavi svetog Bartolomeja, pučki Bartola ili Bartula, apostola, kojeg spominju evanđelisti Matej, Marko i Luka te Djela apostolska. Po svemu sudeći zvao se i Natanael kojega Isus naziva kao pravog Izraelca. Jednostavan, pošten, dobronamjeran i iskren čovjek, nakon Duhova krenuo je naviještati Radosnu vijest. Prema predaji propovijedao je evanđelje u Maloj Aziji, Etiopiji, Indiji i Armeniji, gdje je bio mučen i ubijen na najokrutniji način.
NARODNI OBIČAJI
Mnogobrojni običaji svjedoče o prošlosti hrvatskoga naroda, načinu života hrvatskih seljaka o dužnostima i radnim obvezama, ali i o tome kako su se proslavljali blagdani, kakvi su bili u trenucima razonode i veselja.
„Godišnji su običaji obilježavali blagdane koji su se ponavljali svake godine, a kod Hrvata su uglavnom povezani s blagdanima katoličkog kalendara. Radni ili gospodarski običaji pretežito se odnose na početak ili dovršetak važnih poljodjelskihi sličnih poslova, kao što su oranje, sjetva, žetva i dr. (Vitez i Muraj, 2001.).“
„Tradicija je u općenitom smislu predaja ili baština, odnosno prenošenje znanja, vjerovanja, običaja, kulturnih vrijednosti i slično s jednoga naraštaja na sljedeći, iz jedne epohe u drugu, bilo usmenom ili pismenom predajom ili odgojem (Veliki školski leksikon)“
Tradicija i običaji su skup najboljih trenutaka i najljepših vrijednosti koje su naši pretci sačuvali, za nas i zauvijek. Uz Bartolovo su vezani različiti pučki običaji (postavljanje klopoca i strašila u vinogradima, blagoslov konja, obilazak šume i provjera plodnosti žira, skupljanje ljekovitog bilja…
ZAŠTITA VINOGRADA
Uz Dan Svetog Bartolomeja koji je i zaštitnik vinograda vinogradari tradicionalno započinju pripreme za berbu grožđa, čija zrioba je pri kraju pa ga napadaju čvorci i druge ptice. Postavljeni klopotac i strašila trebao bi otjerati ptice i sačuvati urod kako bi skora berba bila što obilnija.Kako je i naš kraj poznat po vinogradima ovaj običaj smo oživjeli kroz likovne radove.
BLAGOSLOV KONJA
Blagdan svetog Bartolomeja je 24. kolovoza kada se održava ova poznata manifestacija u kojoj središnje mjesto zauzima ophod posavskih konja i kola te se stoga to proštenje naziva i konjsko proštenje. Posavski konji su kroz povijest zauzimali izuzetno važno mjesto u životu stanovnika ovih krajeva te se njihova uloga u svakodnevnom životu svojih vlasnika očitovala i kroz ovo proštenje. Na konjskom proštenju znalo se nekada skupiti više stotina konjanika i zaprega iz cijeloga kraja te preko Save. Nakon mise običaj je bio tri puta obilazili oko crkve na konjima.
Slavni hrvatski književnik August Šenoa u svojoj pripovijesti “Mladi gospodin” opisuje običaj konjskog proštenja ispred crkve sv. Bartola u Orlu: “Do Save, baš naproti selu Oborovu, stoji za Savskim nasipom među drvećem crkvica sv. Bartola, malena, ali stara, drvena, ali jaka … Na Bartolovu u ranu jesen velika se tu slavi od starine slava kakve nigdje ni u Hrvatskoj, ni širom cijelog Božjeg svijeta nikad vidjeti nećeš … “ Priča je prvi puta tiskana 1875. godine, a opisani događaj se zbio 30 godina ranije.
Naša Udruga već godinama surađuje sa Udrugom za rekreacijsko i terapeutsko jahanje „GRABARIJE –KNIN“, pa smo i imi kroz likovne radove odlučili „oživjeti“ ovaj stari običaj i zahvaliti se kojima koji su važan dio ove terapije.