4. Pomagala za kretanje
Članak 37.
U slučaju ozljede ili bolesti, ovisno o funkcionalnom statusu, osigurana osoba ima pravo na jedno od sljedećih pomagala za omogućavanje kretanja prema indikacijama iz lista pomagala:
1. jednu ili dvije štake
2. štap
3. hodalicu.
Članak 38.
(1) Osigurana osoba ima pravo na invalidska kolica na ručni pogon, koja su utvrđena listama pomagala, a vrsta invalidskih kolica propisuje se ovisno o funkcionalnom statusu i razini svakodnevne fizičke aktivnosti osigurane osobe, u skladu s indikacijama iz lista pomagala.
(2) Invalidska kolica propisuju se i primjenjuju za vrijeme bolničke medicinske rehabilitacije u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi ili prema prijedlogu nadležnog doktora specijaliste iz ugovorne specijalističke ordinacije odnosno specijalističke ordinacije ugovorne zdravstvene ustanove.
(3) Medicinska indikacija za invalidska kolica utvrđuje se timski i interdisciplinarno (specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije ili specijalist ortoped/specijalist ortopedije i traumatologije, radni terapeut ili fizioterapeut).
(4) Uz medicinsku dokumentaciju potrebno je priložiti tehničko-mjerni list u kojem se navodi širina sjedala kolica, dubina i visina naslona te visina potkoljenica.
Članak 39.
(1) Osigurana osoba ima pravo na jedna invalidska kolica i to od navršene treće godine života.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osigurana osoba ostvaruje pravo na još jedna standardna invalidska kolica na ručni pogon ako je na redovitom školovanju, ako ostvaruje prihode redovnim radom ili ako je prema ovom Pravilniku i listama pomagala ostvarila pravo na elektromotorna invalidska kolica, a rok uporabe drugih invalidskih kolica utvrđuje se u dvostrukom trajanju.
(3) Osigurana osoba iz stavka 2. ovoga članka može umjesto standardnih invalidskih kolica na ručni pogon izabrati toaletna kolica s posudom.
(4) Osigurana osoba koja trajno koristi invalidska kolica ima pravo na odgovarajući jastuk za invalidska kolica.
Članak 40.
(1) Osigurana osoba kod koje se prema kliničkom statusu, stupnju onesposobljenosti i tjelesnim mjerama ne mogu primijeniti odgovarajuća standardizirana invalidska kolica, kao i osigurana osoba čiji biološki rast ne prati kronološku dob ima pravo na invalidska kolica s posebnom prilagodbom i nužnim dodacima.
(2) Osigurana osoba iz stavka 1. ovoga članka koja se nalazi na redovnom školovanju, o kojem je obvezna priložiti potvrdu, ima pravo za vrijeme tog školovanja na još jedna invalidska kolica s posebnom prilagodbom i nužnim dodacima.
Članak 41.
Osigurana osoba ima pravo na invalidska kolica na ručni pogon u slučaju sljedećih bolesti ili stanja:
1. tetraplegije, triplegije, paraplegije i hemiplegije te tetrapareze, tripareze, parapareze i hemipareze težeg stupnja, zbog čega nije moguće kretanje bez uporabe invalidskih kolica
2. amputacije obje noge iznad nožnog zgloba, bez obzira na korištenje proteza
3. amputacije jedne noge, kada zbog sveukupnoga kliničkog statusa nije moguća primjena proteze
4. teških degenerativnih ili destruktivnih procesa, poslijetraumatskih deformacija ili prirođenih bolesti nogu, kad nije moguće kretanje upotrebom štaka ili hodalice.
Članak 42.
(1) Osiguranoj osobi s najvećim stupnjem onesposobljenosti sustava za kretanje mogu se propisati elektromotorna invalidska kolica, kada zbog kljenuti ili deformacije ruku i nogu ne može aktivno pokretati kolica na ručni pogon, ali pokretom prstiju može sigurno i samostalno upravljati elektromotornim invalidskim kolicima.
(2) Medicinska indikacija za elektromotorna invalidska kolica utvrđuje se timski i interdisciplinarno (specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije i/ili specijalist ortoped/specijalist ortopedije i traumatologije i radni terapeut i fizioterapeut i psiholog).
(3) Prva primjena elektromotornih invalidskih kolica obavlja se stacionarno, timski u ugovornoj rehabilitacijskoj ustanovi uz obvezno testiranje probne vožnje.
(4) Svaki sljedeći prijedlog za propisivanje elektromotornih invalidskih kolica može se obavljati i u ugovornoj specijalističkoj ordinaciji.
(5) Uz Potvrdu o pomagalima kod prve i svake sljedeće primjene Zavodu se za osiguranu osobu dostavlja: medicinska dokumentacija, nalaz i mišljenje psihologa o sposobnosti sigurnog i samostalnog upravljanja kolicima te kod neuromuskularnih bolesti nalaz neurologa.
(6) Uz medicinsku dokumentaciju potrebno je priložiti tehničko-mjerni list u kojem se navodi širina sjedala kolica, dubina i visina naslona te visina potkoljenica.
(7) Invalidska kolica iz stavka 1. ovoga članka mogu se propisati osiguranoj osobi najranije od navršene 12. godine života, s time da je za samostalno korištenje elektromotornih kolica osigurane osobe od navršene 12. do navršene 18. godine života potrebna prethodna pisana suglasnost roditelja, skrbnika ili osobe kojoj je dijete povjereno na čuvanje i odgoj.
Članak 43.
(1) Osiguranoj osobi s najvećim stupnjem onesposobljenosti sustava za kretanje mogu se propisati elektromotorna invalidska kolica s posebnim načinima upravljanja, kada zbog kljenuti ili deformacije ruku i nogu ne može aktivno pokretati kolica na ručni pogon, niti upravljati elektromotornim invalidskim kolicima, ali pokretom glave može sigurno upravljati elektormotornim invalidskim kolicima s posebnim načinima upravljanja.
(2) Medicinska indikacija za elektromotorna invalidska kolica s posebnim načinima upravljanja utvrđuje se stacionarno, timski i interdisciplinarno (specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije i/ili specijalist ortoped/specijalist ortopedije i traumatologije i radni terapeut i fizioterapeut i psiholog) u ugovornoj rehabilitacijskoj ustanovi.
(3) Uz Potvrdu kod prve i svake sljedeće primjene Zavodu se za osiguranu osobu dostavlja medicinska dokumentacija, nalaz i mišljenje psihologa o sposobnosti sigurnog upravljanja kolicima te kod neuromuskularnih bolesti nalaz neurologa.
(4) Uz medicinsku dokumentaciju potrebno je priložiti tehničko-mjerni list u kojem se navodi širina sjedala kolica, dubina i visina naslona te visina potkoljenica.
(5) Invalidska kolica iz stavka 1. ovoga članka mogu se propisati osiguranoj osobi najranije od navršene 12. godine života, s time da je za korištenje elektromotornih kolica s posebnim načinima upravljanja osigurane osobe od navršene 12. do navršene 18. godine života potrebna prethodna pisana suglasnost roditelja, skrbnika ili osobe kojoj je dijete povjereno na čuvanje i odgoj.
5. Antidekubitalna pomagala i jastuci
Članak 44.
Osigurana osoba ima pravo na antidekubitalni jastuk punjen zrakom, antidekubitalni jastuk punjen gelom te antidekubitalni madrac u skladu s indikacijama iz lista pomagala.
You must be logged in to post a comment.