RAD SA ODRASLIM OSOBAMA S INVALIDITETOM
Udruga se pokazala kao veoma prijatno i ugodno mjesto za druženje odraslih osoba s invaliditetom. Iako je najveći dio aktivnosti Udruge usmjeren na Poludnevni boravak, ni odrasli invalidi nisu isključeni iz aktivnosti. Udruga pruža psihološku pomoć za odrasle osobe s invaliditetom, njihove članove obitelji i roditelje djece i mladih sa razvojnim teškoćama. Ovdje treba dodati i kreativne radionice na kojima odrasli izrađuju različite korisne predmete za vlastitu uporabu ili prodaju za prigode ili blagdane. Naši nepokretni i polupokretni članovi (36 registriranih u Udruzi) se redovno obilaze i pomažemo im u okvirima naših mogućnosti. Da bi pomoć i potpora ovim članovima bila permanentnija, oformili smo dvije grupe koje će promicati stajalište o osobnim asistentima ( mogućnostima uvođenja OS u sustav za korisnike sa kvadriplegijom) i inkluziji (podrška i jačanje korisnika za samostalan život i stanovanje).
Rad sa odraslim osobama s invaliditetom osmišljen je da im pruža što više mogućnosti da razvijaju svoje kapacitete u okvirima lokalne zajednice, a ne da bivaju izolirani u krugu obitelji. Na ovaj način oni treba da se osjete korisnim članovima društvene zajednice, a ne osobama trećeg reda (kako često govore za sebe). Ovaj vid rada podrazumijeva aktivnije učešće samih osoba s invaliditetom u lokalnoj zajednici. To postižemo organiziranjem okruglih stolova ili razgovorima sa predstavnicima lokalne zajednice (zadnji okrugli stol na temu: „Arhitektonske barijere u gradu Kninu“, potaknuo je na razmišljanje sve lokalne subjekte u lokalnoj zajednici na odnos prema osobama s tjelesnim invaliditetom i nemoćnim osobama)
Naš globalni cilj za naredni period je unaprijediti realizaciju prava osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, osnaživanjem za aktivno učešće u životu lokalne uprave i senzibiliziranje lokalne zajednice za potrebe i prava osoba sa teškoćama/invaliditetom.
Odrasli imaju redovite športske aktivnosti u Udruzi, ali i van nje kroz takmičenja na lokalnom i širom državnom nivou.
POLUDNEVNI BORAVAK
Osobe sa teškoćama u razvoju (s posebnim potrebama, osobe s invaliditetom) danas čine više od 10 posto stanovništva Hrvatske. Njihov položaj veoma je težak, a nepoštivanje odgovarajućih zakonskih propisa samo je jedan razlog za to; drugi, podjednako važan razlog leži u socijalnoj diskriminaciji kojoj su svakodnevno izloženi.
Potaknuti potrebama odraslih osoba s teškoćama i podacima dobivenim iz CZSS Knin, za osnivanje udruge koja bi skrbila o njima, i roditelji djece podržavaju inicijativu o otvaranju takve udruge. Oni idu korak dalje i traže da njihova djeca ostaju u obitelji, a da imaju svoj kutak za druženje, igru, stručni rad i nadzor i druge slične aktivnosti. Tako se stvara „zametak“ za otvaranje poludnevnog boravka za djecu i mlade sa razvojnim teškoćama.
U početku je rad bio volonterskog tipa i zasnivao se na povremenom druženju i okupljanju djece i njihovih roditelja. Poslije se uspostavio kontakt sa udrugom „MIR“ iz Rudina (Kaštela), čiji stručnjaci su dolazili 2-3 puta mjesečno i radili s djecom. U siječnju 2005. godine, počinje sa radom Poludnevni boravak za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju.
Poteškoće i struktura korisnika
U boravku trenutačno boravi 43 korisnika, 27 muških i 16 ženskih korisnika. Korisnici su prema dobnom uzrastu razvrstani u nekoliko grupa:
- uzrast do 7 godina ( predškolski uzrast)
- uzrast od 8 – 15 godina (školski uzrast)
- uzrast od 16 – 24 (mladi)
- Poteškoće u intelektualnom razvoju (teže, umjerene, lake i granične intelektualne poteškoće)
- Autizam i pervazivni razvojni poremećaji
- Cerebralna paraliza i bolesti lokomotornog aparata, motorne smetnje (dysharmonie, dyspraxie)
- Poremećaj kognitivnog funkcioniranja, deficita pažnje i slični poremećaji (ADHD, hiper i hipoaktivnost….)
- Teškoće u govoru i jeziku
Genetički sindromi kao DOWN syndrom, cistična fibroza, West syndrom, i sl. stanja
Multisustavni poremećaji (višestruke smetnje).
Terapijski pristup i metode
Terapijski pristup se zasniva na individualnoj i grupnoj terapiji i rehabilitaciji, psihosocijalnoj podršci i radu sa roditeljima.
Od terapijskih aktivnosti provode se:
- defektologijska rehabilitacija i habilitacija
- logopedijska rehabilitacija i habilitacija
- fizioterapijska rehabilitacija
- radno terapijska rehabilitacija
- usvajanje higijenskih navika i unapređenje zdravlja
- glazbeno – likovne aktivnosti
- radno – okupaciona terapija
- rad sa roditeljima individualno i kroz radionice psihosocijalne podrške
Individualni pristup podrazumijeva pravljenje individualnog profila za svakog korisnika polazeći od:
- Reakcije na osjete, obradu informacija, planiranje i raspoređivanje misli i ponašanja
- Stupnja funkcionalnih, emocionalnih, socijalnih i intelektualnih potencijala
- Tipičnih i nužnih interaktivnih modela ponašanja
- Obiteljskih obrazaca ponašanja
Grupni pristup: Na osnovu individualnog funkcioniranja i polaznog plana u rehabilitaciji, za svakog korisnika se sukladno uzrastu i oštećenju pravi i profil grupne terapije tako da grupu čine 3 – 5 korisnika. Osim ciljne grupne terapije, grupne aktivnosti (integrativne i interaktivne) u boravku i otvorenom prostoru su strukturirane i namijenjene svim korisnicima sukladno njihovim mogućnostima.
Psihosocijalne i kreativne radionice namijenjene mladima, s ciljem razvijanja i sticanja onih znanja i vještina koje mogu primjenjivati u svakodnevnom životu.
Rad sa roditeljima se bazira na stvaranju sprege partnerstva u procesu rehabilitacije njihovog djeteta. Osnaživanju i podizanju njihovih kapaciteta za sagledavanje potreba i rješavanje prava njihove djece, kroz individualni pristup i radionice psihosocijalne podrške.
Tim u realizaciji aktivnosti čine djelatnici različitih profila (1 defektolog rehabilitator, 1 logoped, 1 radni terapeut, 1 fizioterapeut, 1 medicinska sestra, 1 glazbeni i likovni animator, 1 njegovateljica i 1 vozač), koji svatko sa svog aspekta rehabilitira i osnažuje korisnike za samostalnije i djelotvornije funkcioniranje.
You must be logged in to post a comment.