SIGN IN YOUR ACCOUNT TO HAVE ACCESS TO DIFFERENT FEATURES

FORGOT YOUR PASSWORD?

FORGOT YOUR DETAILS?

AAH, WAIT, I REMEMBER NOW!
bartolomej@uosisb-knin.hr; +385 022-663-312 | Mob.: 095 / 407 12 94
  • IZVJEŠTAJI – ODLUKE – PRAVILNICI
  • NABAVA
  • ARHIVA VIJESTI
  • KONTAKT
  • LOGIN

Udruga osoba s invalidititetom Sveti Bartolomej

Udruga osoba s invaliditetom „Sveti Bartolomej”Knin je humanitarno-socijalna udruga, osnovana 1999.

+385 022-663-312
Email: bartolomej@uosisb-knin.hr;

IBAN: HR54 2407 0001 1005 7291 5, OTP banka
4. gardijske brigade, 22300 Knin,

Open in Google Maps
  • NASLOVNICA
  • O NAMA
  • USLUGE
    • POLUDNEVNI BORAVAK ZA DJECU I MLADE
    • ASISTENCIJA
      • OSOBNA ASISTENCIJA
      • POMOĆNICI U ASISTENCIJI
    • AKTIVNOSTI
    • POMOĆ U KUĆI
  • PROJEKTI
  • DONATORI
  • KONTAKT
Bartolomej j.d.o.o.
  • Home
  • ARHIVA VIJESTI
  • Arhiva Vijesti
  • Mini katalog prava za osobe s invaliditetom
 

BLOG

admin
Srijeda, 22 listopada 2014 / Published in Arhiva Vijesti

Mini katalog prava za osobe s invaliditetom

Mini katalog prava za osobe s invaliditetom – IZVOR-HSUTI
Hrvatski savez tjelesnih invalida ( HSUTI ) djeluje na državnoj razini, te okuplja 81 udrugu invalida čija su sjedišta u većim gradovima diljem Hrvatske. Osnovna misija djelovanja HSUTI- ja je javno zagovaranje i zastupanje lokalnih udruga i njihovih članova, educiranje i pružanje pomoći u radu. Svojom aktivnošću u korist osoba s tjelesnim invaliditetom HSUTI je postao prepoznatljiv u javnosti, pa se sve veći broj udruga uključuje u njegovu mrežu.

 
Ovaj katalog izrađen je s namjerom pružanja informacija i ukazivanja na pojedina prava kojima se pridonosi kvaliteti života osoba s tjelesnim invaliditetom. Naime, prava osoba s tjelesnim invaliditetom ugrađena su u više od 280 različitih propisa RH i odluka raznih institucija, navodimo ukratko samo ona koja se ostvaruju članstvom u lokalnoj udruzi, kao i prava koja se najčešće koriste.
 
PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA U LOKALNOJ UDRUZI
 
Lokalne udruge invalida izvorni su nositelji kontinuiteta organiziranog društvenog djelovanja tjelesnih invalida na lokalnoj razini i djeluju kao neprofitne organizacije sa socijalno-humanitarnom djelatnošću.
Udruge aktivno sudjeluju u skrbi za osobe s tjelesnim invaliditetom, pri čemu prvenstveno vode računa o podizanju kvalitete njihova življenja – rehabilitaciji, integraciji i svim oblicima društvene pomoći, te stvaranju sustava u kojem će te osobe kao subjekti s izjednačenim mogućnostima biti tretirane tako da se kroz rad i socijalnu skrb uvažavaju njihove potrebe i poštuje njihovo dostojanstvo .
Učlanjenje u udrugu je dobrovoljno.
 
Članstvo udruga čine :
v      osobe s tjelesnim oštećenjem organa za kretanje,
v      ostale fizičke i pravne osobe koje stručno ili na drugi način žele pomoći udruzi i osobama s invaliditetom.
Prava i dužnosti članova udruge regulirana su Statutom lokalne udruge.
 
Učlanjenjem u udrugu stječu se novi prijatelji, nestaje osjećaj usamljenosti i lakše se nalaze sugovornici koji će razumjeti osobne probleme, ali i na temelju stručnog znanja i osobnog iskustva – znati pružiti pomoć. Aktivisti ili zaposlenici udruge uvijek će pouzdano dati pravovaljanu informaciju ili uputu o pravoj adresi gdje dobiti odgovor na osobni upit i riješiti problem.
 
POVLASTICE KOJE SESTJEČU NA TEMELJU ČLANSTVA U UDRUZI
 
1.Popust na telefonsku pretplatu od 50% i 20,00 kn besplatnog telefonskog razgovora mjesečno
Odlukom Upravnog odbora HT-Hrvatske telekomunikacije d.d. članovi udruga invalida ostvaruju popust na TK usluge pod uvjetom da osnovni TK priključak glasi na njihovo ime ili na ime člana njihove uže obitelji. U ime svojih članova, zahtjev za povlaštenu TK uslugu izrađuje udruga invalida i podnosi ga HT – Hrvatske telekomunikacije, TK centar Zagreb, Palmotićeva 81 (tel. 062 626 299, faks 08009393). T-Mobile odobrava 25% popusta na mjesečnu naknadu mreži (za osobe s 80% tjelesnog oštećenja).
 
2.Pravo na povlaštenu tarifu TV pretplate za jedan TV prijemnik (popust od 47%)
Odlukom Upravnog odbora HRT-a od 22.08.1995., članovi udruga invalida koji imaju odgovarajuće dijagnoze bolesti stječu pravo na povlaštenu tarifu TV pretplate. Ovu povlasticu mogu ostvarivati članovi s dijagnozom bolesti: paraplegija, tetraplegija, sc. multiplex i amputacija donjih ekstremiteta s oštećenjem organa za kretanje preko 80%. Na osnovi zahtjeva kojeg pretplatnik podnosi svakih 5 godina na obrascu Liječnička svjedodžba. Rješenje o povlaštenoj tarifi donosi Odjel pretplate HRT-a u Zagrebu, Prisavlje 3. Obrazac ovjerava udruga invalida i izabrani liječnik, koji pod točkom 9. obrasca upisuje dijagnozu bolesti i postotak tjelesnog oštećenja.
 
3.Godišnja karta ZET-a za besplatno korištenje sredstava javnog prijevoza
 Zagreb kao primjer dobre prakse: Odlukom Upravnog odbora ZET-a od 24.11.1992., sve kategorije invalida s najmanje 70% tjelesnog oštećenja koji se nalaze izvan radnog odnosa, kao i članovi udruge invalida, mogu besplatno koristiti sredstva javnog prijevoza u gradu Zagrebu uz godišnju kartu ZET-a. Obrazac molbe za izdavanje godišnje karte ZET-a izdaje i ovjerava udruga invalida. Osobe u dobi preko 65 godina besplatan prijevoz ostvaruju uz osobnu iskaznicu.
4. Prijevoz po pozivu na principu “od vrata do vrata” u organizaciji službe ZET-a
Na području grada Zagreba osobe koje se kreću isključivo pomoću invalidskih kolica, samostalno ili uz pratnju, mogu koristiti besplatan prijevoz specijalnim kombi-bus vozilima ZET-a. Vozila svakodnevno prometuju na cijelom području grada Zagreba od 8 do 22 sata, te iznimno do Zračne luke Pleso. Usmene molbe za prijevoz dan unaprijed prima Služba za organizaciju i upravljanje prometom ZET-a na telefon br. 2995 956 i 2995 964 svakog radnog dana od 07:45 do 14:00 sati.
 
5.Posebne članske pogodnosti u Hrvatskom autoklubu
Odlukom Upravnog odbora HAK-a od 05.12.2000., pravo na: članske pogodnosti u HAK-u, godišnju članarinu u iznosu od 40 kn i nadoknadu za knjižicu “Auto turing pomoć u RH” u iznosu od 60 kn, stječu članovi udruga invalida – osobe s tjelesnim oštećenjem većim od 40% koje same upravljaju osobnim automobilom u osobnom vlasništvu, vlasnici osobnog automobila koji zbog svojeg tjelesnog oštećenja ne mogu upravljati vozilom, te roditelji ili skrbnici osoba s tjelesnim oštećenjem koji osobni automobil koriste za njihove potrebe.
 
6.Posjet kazališnim predstavama i sportskim priredbama (za Zagreb)
Članovi koji se kreću pomoću invalidskih kolica mogu besplatno posjećivati kazališne predstave u svim gradskim kazalištima u gradu Zagrebu. Članovi koji se kreću pomoću drugih pomagala (proteze, štake i sl.) ovu povlasticu mogu ostvariti ishođenjem besplatne ulaznice na kazališnoj blagajni uz predočenje članske iskaznice udruge invalida, te uz prethodno pribavljanje odobrenja u službi propagande kazališta.
Članovi mogu besplatno posjećivati kino predstave u Studentskom centru u Zagrebu, Savska c. 25, predočenjem članske iskaznice udruge invalida službenoj osobi na ulazu u kino dvoranu, umjesto ulaznice. Članovi mogu besplatno posjećivati sportske priredbe na stadionu u Maksimiru i Kranjčevićevoj ulici, ako se deset dana unaprijed obrate udruzi s molbom za pribavljanje besplatnih ulaznica.
 
7.Izravne socijalne pomoći po posebnim programima
Odlukom upravnog tijela udruge invalida, a u skladu s potporom posebnim programima socijalnih pomoći, članovi (djeca i tetraplegičari) mogu ostvarivati nadoknade dijela troškova za smještaj pratitelja osoba ovisnih o tuđoj njezi i pomoći za vrijeme provođenja stacionarne medicinske rehabilitacije, za integrirano ljetovanje djece s invalidnošću, za nabavku ortopedskih i drugih pomagala, te za podmirivanje temeljnih životnih potreba. Ove se pomoći ostvaruju povremeno i u skladu s namjenski prikupljenim sredstvima. U slučaju potrebe za određenom vrstom pomoći, udruzi invalida se pravodobno podnosi zamolbu s argumentiranim obrazloženjem problema.
PRAVA NA OSNOVI INVALIDNOSTI
 
1. Utvrđivanje tjelesnog oštećenja
Utvrđeno tjelesno oštećenje je osnova za stjecanje prava na novčanu naknadu, reguliranu u sustavu mirovinskog osiguranja ili u sustavu socijalne skrbi. Tjelesno oštećenje utvrđuje stručno tijelo vještačenja ovisno o statusu i životnoj dobi osobe, te sustavu u kojemu osoba želi ostvariti novčanu naknadu na osnovi svoje invalidnosti.
U slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti, tjelesno oštećenje utvrđuje komisija za medicinsko vještačenje područnog ureda HRVATSKOG ZAVODA ZA MIROVINSKO OSIGURANJE (npr. za Zagreb Tvrtkova 5, tel. 4595-500).
U slučaju ozljede ili bolesti punoljetne osobe izvan radnog odnosa, tjelesno oštećenje utvrđuje Prvostupanjsko tijelo vještačenja u CENTRU ZA SOCIJALNU SKRB (za Zagreb Kumičićeva 5. tel. 4550-220).
U slučaju bolesti ili ozljede maloljetne osobe, tjelesno oštećenje, odnosno težinu oštećenja utvrđuje multidisciplinarni tim stručnjaka Prvostupanjskog tijela vještačenja s pravom na vještačenje svakih šest mjeseci. Postupak za utvrđivanje tjelesnog oštećenja djece i osoba izvan radnog sustava pokreće se preko područnih centara za socijalnu skrb, nakon podnesenog zahtjeva radi ostvarivanja nekog od prava iz socijalne skrbi sukladno zakonu o socijalnoj skrbi (N.N. br. 73/07, 27/01, 59/01, 82/01, 103/03, 44/06 i 79/07) i Pravilnika o sastavu i načinu rada tijela vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava po posebnim propisima (N.N. br. 64/02 i 105/07).
 
ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
 
2. Zdravstvena zaštita
Temeljem Zakona o zdravstvenoj zaštiti ( NN br. 150/08), Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN br. 150/08) i Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju (N.N. br. 85/06 i 150/08), koji su stupili na snagu 1. siječnja 2009. godine, osigurane osobe stječu prava i obveze u korištenju zdravstvene zaštite, kao i druga prava i obveze iz zdravstvenog osiguranja kroz: obvezno, dopunsko, dodatno i privatno zdravstveno osiguranje. Obvezno zdravstveno osiguranje je obvezno za sve osiguranike, a provodi ga HZZO i obuhvaća pravo na zdravstvenu zaštitu i novčane naknade, koja su pobliže uređena Pravilnikom o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja (“Narodne novine” broj 120/06., 136/06., 56/07., 80/07., 96/06 i 45/08). Dopunsko, dodatno i privatno zdravstveno osiguranje je dobrovoljno. Ukoliko osiguraniku dobrovoljno osiguranje ne snosi državni proračun preporuča se dopunski osigurati jer se kroz ovo osiguranje u tom slučaju ne plaća sudjelovanje u troškovima korištenja zdravstvene zaštite, tj. ne plaćaju sudjelovanje za bolničko liječenje, ili ambulantno liječenje, ili dijagnostiku u bolnici, ne plaćaju za ortopedska pomagala, za specijalističke stomatološke usluge, fizikalne rehabilitacije u kući i kod liječenja u inozemstvu.
Osigurane osobe obvezne su sudjelovati u troškovima zdravstvene zaštite u visini od 20% pune cijene zdravstvene zaštite, a iznos ne može biti manji od propisanog postotka proračunske za zdravstvenu zaštitu.
 
3.Osiguranici koji nisu obvezni sudjelovati u troškovima obveznog zdravstvenog osiguranja tzv. dosadašnje oslobađanje od plaćanja doplate
 
 Sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju  u troškovima zdravstvene zaštite nisu obvezna sudjelovati djeca i djeca osiguranika koja su potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima. Ovo pravo dokazuju iskaznicom zdravstveno osigurane osobe.
 
4. Osiguranici kojima policu za dopunsko osiguranje snosi državni proračun
Od 1. siječnja 2009. ukinuto je pravo na oslobađanje od doplate za pokriće troškova zdravstvene zaštite u okviru utvrđenog standarda zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja, i ono se sada osigura u dopunskom zdravstvenom osiguranju kod HZZO-a, a na teret sredstava državnog proračuna. Prema članku 14 a. Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju državni proračun snosi sredstva za premiju dopunskoga zdravstvenog osiguranja za osiguranike kojima je priznat status hrvatskoga ratnoga vojnog invalida prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kao i za osigurane osobe kojima je priznato svojstvo ratnoga vojnog invalida, mirnodopskoga vojnog invalida i civilnog invalida rata prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osigurava Republika Hrvatska; osigurane osobe – hrvatske branitelje iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%; osigurane osobe s invaliditetom i druge osobe kojima se priznaje pravo na pomoć i njegu u obavljanju većine ili svih životnih funkcija prema posebnim propisima, kojima je priznato pravo na osobnu invalidninu prema posebnim propisima, koje imaju najmanje 80% tjelesnog oštećenja prema propisima o mirovinskom osiguranju ili prema drugim posebnim propisima, te ostale osobe s invaliditetom s tjelesnim ili intelektualnim oštećenjem.
5. Bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući
 Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući (NN br. 26/96, 79/97, 31/99, 51/99, 73/99, 40/07 i 64/08), osigurana osoba ostvaruje pravo na bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom na osnovi bolesti, bolesnih stanja i posljedica ozljeda navedenih u popisu Pravilnika. Osigurana osoba može iznimno ostvariti pravo na provođenje fizikalne terapije u kući u slučaju kada je potpuno nepokretna, odnosno teško pokretna.
6. Zdravstvena njegu u kući osigurane osobe
 
Zdravstvena njega u kući regulirana je Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja na zdravstvenu njegu u kući osigurane osobe (N.N. br. 40/07). Prijedlog za provođenje zdravstvene njege osigurane osobe izabrani doktor daje nakon što je izvršio uvid u medicinsku dokumentaciju, obavio pregled i utvrdio zdravstveno stanje osigurane osobe. Provođenje zdravstvene njege može se odobriti maksimalno sedam puta tjedno. Dnevno se može odobriti postupaka zdravstvene njege u trajanju od maksimalno 135 minuta bez uračunatog vremena puta.
 
7. Prava na ortopedska i druga pomagala
Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na ortopedska i druga pomagala (NN br. 17/09, 23/09 i 53/09), osigurane osobe na teret sredstava HZZO ostvaruju pravo na: pomagala, popravak pomagala, rezervne dijelove i pomoćni materijal, te izradu pomagala određene kakvoće. Pomagalo propisuje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite (opće/obiteljske medicine, pedijatrije i stomatologije) a na osnovu prijedloga specijaliste. Za neka pomagala više nije potrebno odobrenje nadležnog liječničkog povjerenstva Zavoda.
Ako je za ostvarivanje prava na pomagalo potrebno odobrenje liječničkog povjerenstva Zavoda, izabrani doktor propisuje pomagalo na odgovarajućoj tiskanici, koju zajedno s medicinskom dokumentacijom i obrazloženjem medicinske indikacije za pomagalo, te tehničkom dokumentacijom osigurana osoba dostavlja na odobrenje nadležnom liječničkom povjerenstvu Zavoda. Osigurana osoba obvezna je sudjelovati u dijelu troškova odobrenog pomagala, rezervnog dijela pomagala i potrošnog materijala, u visini 20% pune cijene pomagala u skladu s člankom 16. stavkom 3. Zakona.
 
RADNI ODNOS I ZAPOŠLJAVANJE
8. Zaštita zaposlenika – osoba s invaliditetom i poticaji zapošljavanja
Na temelju čl. 85 i 113. Zakona o radu (NN br. 137/04-pročišćeni tekst i 68/05) poslodavac može otkazati zaposleniku (osobno uvjetovani otkaz) uz prethodnu suglasnost radničkog vijeća ili nadležne službe za zapošljavanje. Zakonom o porezu na dohodak ( NN br. 177/04 i 73/08) i Zakonom o porezu na dobit ( NN br. 177/04, 90/05, 57/06 i 146/08), može se koristiti pravo na umanjenje porezne osnovice u svrhu obavljanja profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja invalida plaća porez na dobit u visini od 25% od propisane stope.
Temeljem Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN br. 143/02 i 33/05) i Odluci o načinu ostvarivanja poticaja pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN br. 8/08) novčane poticaje mogu ostvariti poslodavci koji zapošljavaju osobu s invaliditetom i osobe s invalidtetom kod samozapošljavanja. Poslodavac ima pravo na sufinanciranje dijela troškova druge osobe koja pomaže u savladavanju radnog procesa (radni terapeut) osobi s invaliditetom.
 
MIROVINSKO OSIGURANJE
 
9. Profesionalna rehabilitacija, invalidska mirovina i naknada zbog tjelesnog oštećenja
Zakonom o mirovinskom osiguranju (NN br. 102/98., 127/00., 59/01., 109/01., 147/02., 117/03., 30/04., 177/04., 92/05. i 79/07.), osiguranicima se obvezno osiguravaju prava na: starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu, invalidsku mirovinu, obiteljsku mirovinu, najnižu mirovinu, osnovnu mirovinu, profesionalnu rehabilitaciju, nadoknadu zbog tjelesnog oštećenja, nadoknadu putnih troškova u svezi s ostvarivanjem osiguranih prava.
 
10. Staž mirovinskog osiguranja s povećanim trajanjem (beneficirani radni staž)
Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem (NN br. 71/99, 46/07 i 41/08), osiguranicima-invalidima zaposlenim s punim radnim vremenom svakih 12 mjeseci staža osiguranja računa se kao 15 mjeseci i to: slijepim osobama, osobama oboljelim od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljelima od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multiple skleroze, reumatoidnog artritisa, gluhim osobama, te osobama koje se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica.
 
SOCIJALNA SKRB
11. Stalna pomoć, doplatak za pomoć i njegu. osobna invalidnina, status roditelja njegovatelja itd.
Zakonom o socijalnoj skrbi (NN br. 73/97, 27/01, 59/01, 82/01, 103/03, 44/06, 79/07) i na osnovi njega donesenim propisima, samac ili obitelj imaju pravo na stalnu pomoć, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, doplatak za pomoć i njegu, pomoć i njegu u kući koja obuhvaća i patronažu u kući, osobnu invalidninu, status roditelja njegovatelja, naknada do zaposlenja, skrb izvan vlastite obitelji u okviru kojeg se ostvaruju razni oblici smještaja, boravka, samostalnog stanovanja, osposobljavanje za samostalan rad, odjeća i obuća, osobne potrebe korisnika stalnog smještaja, pogrebne troškove. Sukladno ovome zakonu mogu se ostvariti i druge pomoći kao što su: savjetovanje, pomaganje u prevladavanju posebnih teškoća te jednokratna pomoć. Zahtjev se podnosi Centru za socijalnu skrb, odnosno njegovoj podružnici ili uredu prema prebivalištu, odnosno boravištu stranke.
 
12. Pravo na doplatak za djecu
 Zakonom o doplatku za djecu (NN br. 94/01, 138/06, 107/07 i 37/08), pravo na doplatak za djecu stječe korisnik za djecu do 15. ili do 19. godine života ako se nalaze na školovanju u srednjim školama, iznimno do 21. godine života za djecu s oštećenjem zdravlja ili do 27. godine života za djecu s teškim oštećenjem zdravlja nastalim prije navršene 18. godine života pod uvjetom da mu ukupni dohodak po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dohodovni cenzus (niži 20% ili viši 40% proračunske osnovice) i da živi u kućanstvu s djetetom. Zahtjevi se podnose podružnicama HZMO po mjestu stanovanja.
 
 
13. Pravo na rodiljne i roditeljske potpore
Sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama (N.N. br. 85/08 i 110/08) prava roditelja su definirana na osnovi radnog statusa roditelja te se dijele na prava:zaposlenih i samozaposlenih roditelja (rodiljna naknada i roditeljski dopust); roditelja koji ostvaruju drugi dohodak, roditelji poljoprivrednici izvan sustava poreza na dobit ili dohodak te nezaposleni roditelji (rodiljna pošteda i roditeljska pošteda); roditelja izvan sustava rada (rodiljna briga i roditeljska briga).
Potpore se dijele na vremenske (dopusti, poštede od rada i propisano vrijeme za brigu o djetetu), te novčane (naknada plaće, novčana naknada, novčana pomoć i jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete).
Korisnik prava na dopust do 7. godine života djeteta ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta s težim teškoćama u razvoju s pravom na novčanu naknadu prema propisima iz područja socijalne skrbi, koji je ovo pravo ostvario do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, zadržava stečeno pravo. No, korisnik ovog prava može također pisanim zahtjevom tražiti od mjesno nadležne ustrojbene jedinice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) utvrđivanje prava utvrđenih ovim Zakonom. Ovo pravo ne ostvaruje se putem centra za socijalnu skrb ustrojbenih područnih jedinica HZZO.
MOBILNOST
 
14.Oslobađanje plaćanja cestarine i godišnje naknade za korištenje cesta
Na temelju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim cestama (NN br. 138/06) i Pravilniku o postupku i načinu ostvarivanja prava na oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta i cestarine (“N N”, broj 143/06 i 66/07) osobe koje imaju 80% tjelesnog oštećenja odnosno osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu oštećenje donjih ekstremiteta 60% ili više postotka, ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta iz članka 62. stavka 1., i cestarinu i članka 62. stavka 2. ovog Zakona za jedan osobni automobil u svom vlasništvu. Rješenje o tjelesnom oštećenju izdaje Područna služba HZMO (u Zagrebu, Tvrtkova 5), a potvrdu o nesposobnosti nogu izdaje izabrani liječnik. Iste osobe stječu pravo i na oslobađanje plaćanja cestarina na autocestama, tunelima i mostovima. Pravilnikom o provedbi tog Zakona (NN br.143/06) propisan je postupak i način ostvarivanja prava. Osim toga, invalidi mogu ostvariti i popust na dodatno godišnje osiguranje automobila u visini od 10-20%, ovisno o kriteriju osiguravajuće tvrtke.
 
15.Znak pristupačnosti
Pravilnikom o znaku pristupačnosti (NN br. 78/08), pravo na znak pristupačnosti za besplatno parkiranje vozila na rezerviranim i posebno označenim parkirališnim mjestima za invalide ima osoba sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto.
 Zahtjev za izdavanje znaka pristupačnosti podnosi se Odjelu za promet Gradskog ureda za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet, Trg S. Radića 1, tel. 01/6101-143 (za grad Zagreb). Osobe s prebivalištem izvan Zagreba, zahtjev podnose uredu državne uprave u Županiji nadležnom za promet. . Uz administrativnu pristojbu od 70,00 kn, zahtjevu treba priložiti nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka HZMO te fotografiju veličine 35×30 mm. Služba “pauk” u Zagrebu tel. 6333-333.
 
16.Povlastica u željezničkom i pomorskom putničkom prometu
Zakonom o povlasticama u unutarnjem putničkom prometu ( NN br. 97/00 i 101/00) i provedbenih propisa, osobe s invalidnošću imaju pravo na povlasticu u unutarnjem putničkom prometu od 75% od redovite cijene vozne karte za 4 putovanja godišnje željeznicom ili brodom, a njihovi pratitelji imaju pravo na besplatni prijevoz. Pravo na povlastice koristi se na temelju objave koju izdaje Odjel upravno-pravnih poslova Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb (Zagreb, Vodnikova 14, tel. 01/6100-392, 4829-555), odnosno županijski uredi. Potrebna dokumentacija: osobna iskaznica osobe s invaliditetom i njenog pratitelja, preslika i original rješenja o tjelesnom oštećenju, potvrda o nepostojanju tjelesnog oštećenja za pratitelja (pratitelj ne može biti osoba s invaliditetom).
 
POREZNE OLAKSICE I OSTALA PRAVA
 
17. Povlastice u plaćanju poreza na dohodak
Zakonom o porezu na dohodak (NN br. 177/04) i Pravilnika o porezu na dohodak (“Narodne novine”, broj 95/05,
96/06 i 68/07) primici osoba s invalidnošću, osim plaća i mirovina, ne smatraju se dohotkom. Porezni osnovni osobni odbitak u visini 1800 kn mjesečno uvećava se poreznim obveznicima s invalidnošću za 30% (iznosi 2.340,00 kn, odnosno 3.600,00 kn za osobe koje imaju 100% tjelesno oštećenje ).
 
18. Plaćanje poreza na dodanu vrijednost (PDV) po stopi od 0% na ortopedska i druga pomagala
Na temelju čl. 10a. Temeljem odredbama Zakona o porezu na dodatnu vrijednost (“N N”, br. 47/95, 106/96, 164/98, 105/99, 54/00, 73/00, 48/04, 82/04, 90/05, 76/07);čl. 57. Pravilnika o poreza na dodatnu vrijednost (“NN”, br. 60/96, 113/97, 7/99, 112/99, 119/99 -ispravak, 44/00, 63/00, 80/00, 109/00, 54/01, 58/03, 198/03, 55/04, 77/04 -ispravak, 153/05, 79/07, 34/08), PDV po stopi od 0% plaća se na implantate i ostale medicinske proizvode za nadomještanje tjelesnog oštećenja ili nedostatka iz Pravilnika o ortopedskim pomagalima HZZO-a, osim rezervnih dijelova i potrošnog materijala.
 
19. Oslobođenje od plaćanja carine
Na temelju čl. 187. stavka 1. točke 18. Carinskog zakona (NN br. 78/99, 94/99, 73/00, 92/01 i 47/03) i čl. 652a. Uredbe za provedbu Carinskog zakona (NN br. 144/99, 110/01), oslobođeni su od plaćanja carine osobni automobili koji se uvoze u svrhu osobne uporabe od strane osoba s invalidnošću sa 100% tjelesnim oštećenjem ili najmanje 80% tjelesnim oštećenjem funkcije organa za kretanje, razmjerno postotku tjelesnog oštećenja korisnika povlastice.
20. Oslobođenje od plaćanja boravišne pristojbe
Na temelju članka 3. stavka 1. podstavka 2. Zakona o boravišnoj pristojbi (NN br. 35/95 -pročišćeni tekst, 42/95, 52/95, 64/00, 42/05. i 68/07) propisano je da boravišnu pristojbu slijepe i gluhe osobe, te osobe s tjelesnim invaliditetom ne plaćaju boravišnu pristojbu ako borave izvan mjesta svog prebivališta. Ovo se pravo ostvaruje predočenjem rješenja o tjelesnom oštećenju ili članske iskaznice udruge invalida.
 
21. Prednost pri upisu u dječje vrtiće
Prema članku 2. Zakona o predškolskom odgoju i naobrazbi (NN 10/97) djeca s teškoćama u razvoju imaju prednost pri upisu u dječje vrtiće u vlasništvu lokalne uprave ili samouprave ili u državnom vlasništvu.
 
 Napomena: Detaljnije informacije o pravima, osobe koje postanu članovi udruga tjelesnih invalida na svom području, mogu zatražiti u pripadajućoj udruzi ili pismeno na Hrvatski savez udruga tjelesnih invalida.
 
 
                                                                                    PREDSJEDNICA
                                                 Mr.med.sc. MIRJANA DOBRANOVIĆ

  • Tweet

What you can read next

Rad s roditeljima
Načela univerzalnog dizajna
PRAVNA POMOĆ

You must be logged in to post a comment.

KATEGORIJE

Traži

Zadnje vijesti

  • SVETA KATA SNIJEG ZA VRATA

    ...
  • BOŽO SPAJIĆ – POČIVAJ U MIRU!

    S tugom smo primili vijest kako nas je zauvijek...
  • 18. studeni – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

    Djeca “Svetog Bartolomeja” za Vukov...
  • VODITELJ/ICA POLUDNEVNOG BORAVKA ZA DJECU I MLADE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU

    Radno mjesto Mjesto rada: KNIN, ŠIBENSKO-KNINSK...
  • Mali prijatelji prirode

    NATJEČAJ: FINANCIRANJE PROJEKATA UDRUGA IZ PROR...

Arhiva vijesti

  • studeni 2023
  • listopad 2023
  • rujan 2023
  • kolovoz 2023
  • srpanj 2023
  • lipanj 2023
  • svibanj 2023
  • travanj 2023
  • ožujak 2023
  • veljača 2023
  • siječanj 2023
  • prosinac 2022
  • studeni 2022
  • listopad 2022
  • rujan 2022
  • kolovoz 2022
  • srpanj 2022
  • lipanj 2022
  • svibanj 2022
  • travanj 2022
  • ožujak 2022
  • veljača 2022
  • siječanj 2022
  • prosinac 2021
  • studeni 2021
  • listopad 2021
  • rujan 2021
  • kolovoz 2021
  • srpanj 2021
  • lipanj 2021
  • svibanj 2021
  • travanj 2021
  • ožujak 2021
  • veljača 2021
  • siječanj 2021
  • prosinac 2020
  • studeni 2020
  • listopad 2020
  • rujan 2020
  • kolovoz 2020
  • srpanj 2020
  • lipanj 2020
  • svibanj 2020
  • travanj 2020
  • ožujak 2020
  • veljača 2020
  • siječanj 2020
  • prosinac 2019
  • studeni 2019
  • listopad 2019
  • rujan 2019
  • kolovoz 2019
  • srpanj 2019
  • lipanj 2019
  • svibanj 2019
  • travanj 2019
  • ožujak 2019
  • veljača 2019
  • siječanj 2019
  • prosinac 2018
  • studeni 2018
  • listopad 2018
  • rujan 2018
  • kolovoz 2018
  • srpanj 2018
  • lipanj 2018
  • svibanj 2018
  • travanj 2018
  • ožujak 2018
  • veljača 2018
  • siječanj 2018
  • prosinac 2017
  • studeni 2017
  • listopad 2017
  • rujan 2017
  • kolovoz 2017
  • srpanj 2017
  • lipanj 2017
  • svibanj 2017
  • travanj 2017
  • ožujak 2017
  • veljača 2017
  • siječanj 2017
  • prosinac 2016
  • studeni 2016
  • listopad 2016
  • rujan 2016
  • kolovoz 2016
  • srpanj 2016
  • lipanj 2016
  • svibanj 2016
  • travanj 2016
  • ožujak 2016
  • veljača 2016
  • siječanj 2016
  • prosinac 2015
  • studeni 2015
  • listopad 2015
  • rujan 2015
  • kolovoz 2015
  • srpanj 2015
  • lipanj 2015
  • svibanj 2015
  • travanj 2015
  • ožujak 2015
  • veljača 2015
  • siječanj 2015
  • prosinac 2014
  • studeni 2014
  • listopad 2014
  • rujan 2014
  • kolovoz 2014
  • srpanj 2014
  • lipanj 2014
  • svibanj 2014
  • travanj 2014
  • ožujak 2014
  • veljača 2014
  • siječanj 2014
  • prosinac 2013
  • studeni 2010
  • listopad 2010
  • siječanj 2010
  • rujan 2009

TKO SMO MI?

Udruga osoba s invaliditetom „Sveti Bartolomej”Knin je humanitarno-socijalna udruga, osnovana 1999. (17.11.1999. – osnivači 10 osoba s invaliditetom, 2 socijalna radnika), registrirana 05.01.2000. godine. Udruga učlanjuju osobe s invaliditetom kao i sve fizičke i pravne osobe zainteresirane za zaštitu i promicanje zajedničkih humanitarnih, socijalnih i zdravstvenih i drugih interesa osoba s invaliditetom.

  •  

Radno vrijeme

Ponedjeljak- Petak: 07:00 - 15:00
Subota: Ne radimo
Nedjelja: Ne radimo
UDRUGA OSOBA S INVALIDITETOM SVETI BARTOLOMEJ, Suronjina 14, 22300 Knin, +385 022-663-312, bartolomej@uosisb-knin.hr, IBAN: IBAN: HR54 2407 0001 1005 7291 5 - OTP banka d.d.
TOP Skip to content
Open toolbar

Accessibility Tools

  • Increase Text
  • Decrease Text
  • Grayscale
  • High Contrast
  • Negative Contrast
  • Light Background
  • Links Underline
  • Readable Font
  • Reset